Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | Akdeniz Belediyesi uyuşturucuya savaş açtı

Akdeniz Belediyesi uyuşturucuya savaş açtı

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Akdeniz Belediyesi tarafından uyuşturucuyla mücadele ve kadına şiddete karşı toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla, aileler ve gençlere yönelik bilinçlendirme seminerleri düzenleniyor.

Akdeniz Belediyesi, yurt genelinde başlatılan ’Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı’ kapsamında, aileleri bilinçlendirmeye yönelik seminerler dizisine devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Çay Mahalle Evi’nde düzenlenen seminerde, Psikolog Güneş Yapıcı ile Psikolojik Danışman Berrin Erensoy, uyuşturucu maddeler, alkol ve sigara kullanımına karşı farkındalık oluşturmak amacıyla etkinliğe katılan anne-babalara ve mahalle evi kursiyerlerine sunum yaptı.


"Sigara kullanımı 9, alkol ve uyuşturucu kullanım yaşı 12’ye kadar düştü"


Uyuşturucu maddeler, bağımlılık ve etkilerinden bahseden Yapıcı, bireysel ve ailevi sorunların uyuşturucu, sigara ve alkole başlamada etken olduğunu söyledi. Maddeye başlamada arkadaş ortamının önemli rol oynadığını kaydeden Yapıcı, “Maalesef ülkemizde, sigara kullanım yaşı 9’a, alkol ve uyuşturucu kullanım yaşı ise 12’ye kadar düşmüştür. Her şey, merak ve ilk kullanımla başlar. Çocuk, ‘Bir kereden bir şey olmaz. Sadece bir kez deneyeceğim. Bir kereliğine kullanıyorum, zaten bir daha asla denemeyeceğim. Ben bağımlı olmam ki, istediğim zaman bunu bırakırım’ deyip maddeyi kullanır. Ancak zamanla bu mereti bırakamadığını anlar, çünkü artık bağımlısı olmuştur” dedi.


“İşin özü sevgi, ilgi ve aile bağlarının koparılmaması”


Akdeniz Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden Psikolojik Danışman Berrin Erensoy ise sunumunda, anne-babaların, çocuklarını nasıl koruyabileceklerini anlattı. Madde ve alkol bağımlılığından kurtulmanın zorlu bir süreç olduğunu vurgulayan Erensoy, “O nedenle ilk ve esas amacımız, çocuklarımızın uyuşturucuya ve alkole başlamasını engellemek olmalıdır. Çocuklarımızı uyuşturucu maddeler ve alkolden kesinlikle uzak tutmalıyız” diye konuştu. Uyuşturucu veya sigaraya başlamada anne-baba tutumlarının etkili olduğunu kaydeden Erensoy, “Bu işin özü ilgi, sevgi ve aile bağlarının koparılmamasıdır. Çocuk kesinlikle başıboş bırakılmamalıdır. Çünkü anne veya babanın yanlış tutumları da çocuğu uyuşturucu madde veya alkol bağımlılığına yöneltebilir” uyarısında bulundu.


Pamuk: “Ailelerle birlik içinde olup çocuklarımızı korumalıyız”


Seminere katkılarından dolayı uzmanlara, katılımlarından dolayı da mahalle sakinlerine teşekkür eden Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, uyuşturucu ile mücadele kapsamında, devletin ve hükümetin kararlılıkla adımlar attığının ve çok ciddi çalışmalar yaptığının altını çizdi. Pamuk, “Uyuşturucu madde kullanımı, günümüz toplumlarının kanayan bir yarası. Ne yazık ki, uyuşturucuya maruz kalma yaşı her geçen yıl düşmektedir. Bu durum bizleri derinden etkileyen, hepimizin yaşamını olumsuz etkileyen bir konudur. Hükümetimizin başlattığı, ’Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı’na yerelde destek vermek amacıyla il ve ilçe düzeylerinde oluşturulan kurulların kararları çerçevesinde, bizler de mahalle evlerimizde kursiyerlerimize ve mahalle sakinlerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Çocuklarımızı uyuşturucu maddelerden uzak tutmak için velilerimizle birlik içinde olmamız çok önemli. Geleceğimiz olan çocuklarımızı ve gençlerimizi uyuşturucuya karşı hep birlikte korumalıyız" ifadelerini kullandı.

Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.