Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | Başkan Tarhan müdahale etti ağaçlar kesilmekten kurtuldu

Başkan Tarhan müdahale etti ağaçlar kesilmekten kurtuldu

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde bir okul inşaatı için arazideki ağaçların kesileceği bilgisi üzerine bölgeye giden Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yetkililerden hiçbir ağacın kesilmeyeceği sözünü aldı.

Mezitli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Çamlıca Mahallesi’nde orman arazisi içerisinde bulunan bir alan, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından okul yapımı için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. 1980’li yıllardan bu yana zeytinlik olarak kullanılan alanda bulunan ağaçların kesileceği yönünde duyum alan vatandaşlarla görevliler arasında tartışma yaşandı. 170 zeytin ağacının bulunduğu alanda iş makinelerinin olduğunu gören vatandaşlar, duruma tepki gösterdi. Yaşanan gerginliği haber alarak bölgeye giden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek, kesimin durdurulmasını sağladı. Bölgede yaşayan vatandaşlarla da görüşen Başkan Tarhan, projenin zeytinliklerin korunacağı şekilde uygulanacağı garantisini verdi.


"Gerekli sözü aldık"


Mezitli’de her buldukları boş alana ağaç dikip koruluk yaptıklarını söyleyen Başkan Tarhan, “Kentin en merkezi yerlerinde 36 Jakaranda koruluğunun yanı sıra zeytin ve kayısı korulukları yaptık. Böylesi yeşile ve ağaçlandırmaya önem verdiğimiz bir yerde zeytin ağaçlarının kesilmesine razı olamayız. Konuştuğumuz ve gereken duyarlılığı gösteren yetkililere, alana kadar gelerek olayın büyümesini engelleyen Mezitli İlçe Emniyet Müdürüne teşekkür ediyorum. 170 ağaçtan yaklaşık 100 tanesi okul alanı içerisinde bulunuyor. Zeytinliğin korunması ile ilgili tüm sözleri aldık. Ancak alanda bulunan yapılaşmayla ilgili kimsenin yapacağı bir şey yok. Kanunlar çerçevesinde hareket edilerek sorunsuz şekilde okulumuzun yapılması sağlanacaktır” dedi.


Bölgede yaşayanlar, zeytinliğin kesilmeyeceği kararı üzerine Başkan Tarhan’a gösterdiği duyarlılık nedeniyle alkışlarla teşekkür ettiler.

Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.