Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | “Ambulansa Yol Ver, Hayata Yol Ver” kampanyası devam ediyor

“Ambulansa Yol Ver, Hayata Yol Ver” kampanyası devam ediyor

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ve 112 acil sağlık hizmetlerinin önemi konusunda toplumda duyarlılık oluşturmayı amaçlayan “Ambulansa Yol Ver, Hayata Yol Ver” kampanyası çerçevesinde, Mersin’de öğrencilere yönelik etkinlik düzenledi.

“Ambulansa Yol Ver, Hayata Yol Ver” kampanyası devam ediyor. Bu çerçevede, Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla merkez Yenişehir ilçesindeki Aliye Pozcu Okulu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler bilgilendirildi. Etkinliğe, Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Acil Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Necmettin Yazıcıoğlu, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdür Dr. Kerim Keleş ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Dr. Mehmet Gül de katıldı.
Etkinlikte, Dr. Yazıcıoğlu tarafından öğrenci ve öğretmenlere acil sağlık hizmetlerini tanıtıcı kısa filmler eşliğinde 112 acil sağlık hizmetlerinin işleyişi hakkında bilgiler verildi. Bilgilendirmenin ardından öğrencilere acil sağlık hizmetleri temalı şapka, balon, broşür, kalem, silgi dağıtılarak okul bahçesinde bulunan ambulanslar yakından tanıtıldı.
Etkinlikle ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Kemik, Bakanlık tarafından başlatılan bu kampanyanın temel amacının, 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önüne geçmek ve ambulansların trafikte geçiş önceliği olduğu konusunda toplumda farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. 112 acil sağlık hizmetlerinde görev alan ambulansların 24 saat esasına göre çalışan ve acil sağlık yardımına ihtiyacı olan kişilere en kısa sürede ulaşmayı hedefleyen bir yapı olduğunu belirten Kemik, “Bu yapının ilk ayağı 112 acil çağrı merkezidir. Bu hattın hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmayı zaman zaman geciktirebiliyor. Bu yapının ikinci ayağı olan ambulanslarımız çağrıyı alıp vakaya çıktığında ise trafikte seyreden bazı sürücülerimizin duyarsız ve bilinçsiz davranmalarından dolayı vakaya ulaşmada önemli sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazı sürücülerimiz maalesef geçiş önceliği olan ambulanslarımıza yol vermemekte ısrar ediyor. Ambulanslarımızın vakaya en kısa sürede ulaşmasında saniyeler bile bizim için hayati değer taşımakta. Dolayısıyla o esnada trafikte olan sürücülerimizin ambulanslarımıza yol vermesi ve duyarlı davranması çok önemli” dedi.
Dr. Kemik, 112 acil çağrı merkezini gereksiz yere meşgul edenler ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen göstermeyenler hakkında Türk Ceza Kanunu kapsamında yasal işlem yapılacağını da sözlerine ekledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Koca ise 112 acil çağrı merkezi ve ambulansların tüm vatandaşlar için önemli bir kamu hizmeti olduğunun altını çizdi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
2.00
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.