Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | SAĞLIK | KANSER HASTASI KADINA BAĞIRSAKTAN MESANE

KANSER HASTASI KADINA BAĞIRSAKTAN MESANE

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin’in Tarsus ilçesinde, idrar kesesi (mesane) kanseri olan 67 yaşındaki M.A.’ya, ince bağırsağından alınan 20 cm’lik parçayla mesane yapıldı.

Evli ve 4 çocuk annesi M.A., 2009’da bir hastanede kapalı mesane tümörü ameliyatı oldu. Ancak takiplerini düzenli yaptırmadı. Geçen aylarda idrar yollarında kanama yaşayan M.A., Medical Park Tarsus Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zeynel Canoğulları’na başvurdu. Dr. Zeynel Canoğulları’nın gerçekleştirdiği kapalı (endoskopik) ameliyatla, M.A.’nın mesanesini tamamen dolduran tümör bulunduğu belirlenip derinliği ve tipi saptandı. Mesanenin alınması ve yerine bağırsaktan mesane yapılması gerektiği anlaşıldı.
Hastanın onay vermesiyle, Dr. Zeynel Canoğulları ve ekibi tarafından 7 saat süren bir açık ameliyat yapıldı. Ameliyatta hastanın mesanesi alındı. Yerine ince bağırsağından alınan 20 cm’lik parçadan mesane yapıldı. Ayrıca üreterlerin alt kısmı, üretranın üst bölümü, rahim, yumurtalıklar ve bölgedeki lenf bezleri alındı. Operasyondan 8 gün sonra M.A. taburcu edildi.
Op. Dr. Canoğulları, mesanenin alınmaması durumunda hastanın hayatını kaybedebileceğini söyledi. Dr. Canoğulları, hastanın geçirdiği operasyonun günlük hayatını etkilemeyeceğini belirtti.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.