Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | SAĞLIK | KALP MASAJIYLA KOCASINI KURTARDI

KALP MASAJIYLA KOCASINI KURTARDI

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Büyük Kösebalcı köyünde kalp krizi geçiren Mahir Yazlık, ilkokul mezunu eşi Tülay Yazlık’ın kalp masajı ve suni teneffüs yapmasıyla hayata tutundu

SGK emeklisi olan ve arıcılık yapan 2 çocuk babası Mahir Yazlık (66), kovanlarını Tarsus’a 10 kilometre uzaklıktaki Büyük Kösebalcı köyüne götürdü. Mahir Yazlık, eşiyle birlikte boş bir arazide arı kovanlarıyla ilgilenirken fenalaştı. Cilt renginin değişmesi, bilincini kaybetmesi ve ağzından köpük gelmesi üzerine eşi Tülay Yazlık (61) hemen kalp masajı ve suni teneffüs yapmaya başladı. Tülay Yazlık eşinde yeniden hayat belirtisi göstermesinin ardından 112’yi arayıp durumu anlattı.

KALBİNE STENT TAKILDI
Mahir Yazlık, kısa sürede köye gelen 112 ambulansı tarafından Hastaneye götürüldü. Yaklaşık 20 dakika boyunca Mahir Yazlık’a kalp masajı ve elektroşok yapıldı.  Hastanede 4 gün yoğun bakımda kontrol altında tutulan Mahir Yazlık taburcu edildi.

KALP MASAJI KURTARIYOR
Bilinçli davranarak eşinin kurtulmasını sağlayan Tülay Yazlık, “Eşim birden fenalaşarak yere yığıldı. Yüzü kireç gibi oldu, ağzından köpük geldi. Kalp krizi geçirdiğini anladım. Televizyonda kalp masajını görmüştüm. Hemen kalbine masaj yapıp ağzına, burnuna nefesimi üfledim. Sonra da ambulans çağırdım” diye konuştu.
Mahir Yazlık’ın tıkalı 2 damarının daha açılması için kendine gelmesini beklediklerini kaydeden Doktorlar ise “Kalp krizi geçiren birçok insan, yakınlarındaki insanların kalp masajı yapmaması nedeniyle hayatını kaybediyor. Tülay hanım çok bilinçli davranıp eşinin hayatının kurtulmasına vesile olmuş” dedi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.