Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | ÖZCAN :"BU SİYASİ BİR LİNÇTİR"

ÖZCAN :"BU SİYASİ BİR LİNÇTİR"

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Başkanı Macit Özcan, ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması sonrası yaptığı açıklamada, dinlemelerin hukuksuz olduğunu ortaya koyduklarını belirterek; “Dolayısıyla bu dava ilk celsede çökmüştür. Bu olay seçim öncesi siyasi bir linçti” dedi.

Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 48 sanıklı davanın ilk duruşmasında, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Macit Özcan ve kardeşi Tacit Özcan’ın da aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklarla avukatları hazır bulundu. Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Macit Özcan’la birlikte 9 sanığın ifadelerinin alınmasından sonra verilen aranın ardından 13 sanık daha dinlendi. İhaleye fesat karıştırma ve rüşvet gibi iddialarla suçlanan 22 sanığın yanı sıra, 26 sanık mazeretle yazılı ifadelerini sundu. Sanık avukatları, suçlamalara konu olan teknik takiplerin ve dinlemelerin usulsüz şekilde yapıldığını savunarak, müvekkillerinin beraatlarını istedi, haklarındaki adli kontrol kararlarının da kaldırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarını kaldırarak, duruşmayı 25 Mart tarihine erteledi.

Duruşma sonrası adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Macit Özcan, görev yaptığı dönemde Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin 3-4 yıl boyunca dinlendiğini söyledi. Bu dinlemelerin yasal olmadığını savunan Özcan; “Paralel örgütün elde ettiği hukuksal olmayan dinlemeleri, şimdiki Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekmiş gibi kabul edip, savcının, bizim hakkımızda dava açması nedeniyle buraya geldik. Bugün, avukatlarımızın yaptıkları savunmalarla bu dinlemelerin hukuksuz olduğunu ortaya koyduk" dedi.

Suça konu olacak bir telefon görüşmesinin olmadığını, ihaleye fesat karıştırma iddiasının da gerçekleri yansıtmadığını söyleyen Özcan; “İhalede fesat olmadığı, bilirkişi raporunda ortaya kondu. İkinci konu olan müteahhide fazla para ödemesiyle ilgili de üniversitelerden gelen bilirkişi raporlarında çok fazla para çektiği iddia edilen müteahhidin alacaklı olduğu ortaya çıktı. Yani biz onu mağdur etmişiz. Böyle bir durumda biz, 40-50 kişilik bir grupla haksız yere yargılanıyoruz. Bugün, operasyonda tutuklanan ve yurtdışı yasağı konan sanıkların adli kontrol kararları kaldırıldı. Şu anda dosyada tutuklu bulunan ve hakkında yurtdışına çıkma yasağı gibi adli kontroller bulunan hiç kimse kalmadı. Şu anda dava bitmedi ama bu iş ilk celsede çökmüştür. Arkadaşlarımıza geçmiş olsun" diye konuştu.

Macit Özcan bir soru üzerine, "Bu bir siyasi linçti. Bunu mahkeme hakimine de söyledim. Seçimden önce yaptılar ve seçimden sonra bıraktılar. Ama şunu söyleyeyim, bundan maddi manevi zarar gören çok insan oldu. Psikolojik tedavi gören insanlar oldu. Macit Özcan ve ailesi olarak hem politik hem de iş hayatına olumsuz etkiledi. Ama Allah'a çok şükür haklı olduğumuz ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.