Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | TÜRKİYE GÜNDEMİ | AKKUYU NÜKLEER SANTRAL İNŞAATINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

AKKUYU NÜKLEER SANTRAL İNŞAATINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Türkiye ile Rusya arasında giderek tırmanan uçak düşürme krizi sonrası gözlerin çevrildiği Mersin’in Gülnar ilçesinde Ruslar tarafından yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santralinde çalışmalar devam ediyor.

Yapımını Rus Nükleer Şirketi Rosatom’un üstlendiği Akkuyu Nükleer Güç Santralinin askıya alındığına ilişkin haberler çıkmış, daha sonra iki ülke de projenin devam ettiğini açıklamıştı. Bölgede yapılan incelemelerde, inşaat alanında iş makinelerinin çalıştığı görüldü. Gülnar ilçesinin Büyükeceli mahallesinde yapımı devam eden santraldeki iş makinelerinin dolgu çalışmalarına devam ettiği belirtildi.
Nükleer santral yapılacak alanın dışarısında denizin hidroteknik araştırmasını yapacak olan yüklenici firmaya ait iş makinelerinin kamp çalışmasına aralıksız devam ettiği gözlendi.
Yüklenici firma çalışanları nükleer santral içerisinde etüt, fizibilite ve dolgu çalışmasının sürdürüldüğünü söyledi.
Bölgede deniz yapıları inşaatı nedeniyle zaman zaman jandarmanın bilgisi dahilinde kontrollü hafriyat çalışmalarının yapıldığı bildirildi. Alana girerek çalışmaları görüntülemek isteyen gazeteciler nizamiye kapısından içeri alınmıyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kaynakları, “Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS'nin Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesinde sahadaki inşaat çalışmalarını durdurduğu” iddialarını yalanladı. Mevcut durumun devam ettiğini bildiren kaynaklar, “Rus Rosatom şirketinden inşaatın durdurulduğuna dair bir resmi bildirimde bulunulmadığını” açıkladı.
Büyükeceli eski Belediye Başkanı Hümmet Büyük ise, nükleer santralin 40 yıldır kurulmasının planlandığını belirterek şunları söyledi:
"Beş yıldır Ruslar çalışma yapıyor. Biz yöre halkı olarak nükleer santralin yapılmasını istiyoruz. İster Ruslar yapsın ister başka şirket bizim için fark etmez. Yeter ki Türkiye’ye böyle teknolojiler yapılsın. Rusya’ya gittik. Orada nükleer santrali gezdik. Bilgi aldık. Herhangi bir zararının olmadığını gördük. Beş yıldır burada işler yürümüyor. Büyükeceli mahallemizde onca işsiz varken hep dışarıdan başka kişiler getirilerek çalıştırılıyor. Şu an hafriyat işleri yapılıyor. Miltaş hafriyat işini Cengiz İnşaat ise liman işini yapıyor. Dolgu işleri ve dağları tıraşlama işlemi devam ediyor.”
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.