Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | SAĞLIK | BEBEKTEN ANNEYE ‘TAŞ’ HEDİYESİ

BEBEKTEN ANNEYE ‘TAŞ’ HEDİYESİ

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersinli ev hanımı Kadriye Hazar’ın (28) safra kesesinde 2’nci çocuğuna hamileyken taş oluştu. Literatürde hamileliğin etkisiyle nadir de olsa görülen ve doktorların ‘bebekten anneye taş hediyesi’ olarak adlandırdığı ve safra kesesinden safra kanalına düşen taş, ameliyatsız ERCP yöntemiyle alındı.

Mersin’in Yenitaşken Mahallesi’nde yaşayan ve 2 çocuk annesi olan Kadriye Hazar, şu anda 3,5 aylık olan küçük çocuğu Eymen Ata’ya hamileyken mide ağrısı yaşadı ancak önemsemedi. Çocuğunu dünyaya getirdikten iki hafta sonra şiddetli bir mide ve karın ağrısı yaşayan genç kadın, Hastaneye başvurdu. Kadriye Hazar’a uzman hekime muayene olması önerildi. Ancak genç anne bebek emzirdiği için muayeneyi erteledi.

ÖNCE OPERASYONDAN KAÇINDI
Kadriye Hazar, geçtiğimiz hafta bir kez daha şiddetli ağrı yaşayınca yeniden Hastaneye geitti. Dahiliye Uzmanı  tahlil ve ultrason sonuçlarını incelediğinde, genç kadının safra kanalında taş olduğunu belirleyerek Gastroenteroloji Uzmanı ’a yönlendirdi. Dr. Bozkurt, operasyonla taşın alınması gerektiğini söyledi. Ancak Kadriye Hazar yine bebek emzirdiğini gerekçe göstererek operasyondan kaçındı. Evine giden Kadriye Hazar, gece yine ağrı yaşayınca sabah hastaneye gelip operasyon yapılmasına karar verdiğini söyledi.

HAMİLELİKTE GÖRÜLEBİLİYOR
Kadriye Hazar’ın safra kanalındaki taş, acil yapılan ERCP yöntemiyle alınırken, oluşan iltihap da temizlendi. Dr. Bozkurt, hamilelik sırasında karın içi basıncının artması ve hormonal değişikliklerin etkisiyle safra kesesinin çalışmasının yavaşladığını ve kanalda taş oluşabildiğini söyledi. Dr. Bozkurt, “Hamilelikte oluşan safra kanalı taşına, biz hekimler ‘bebeğin anneye taş hediyesi’ deriz. Hamilelikte, sırta kadar vuran mide ağrılarında, safra kanalı taşı ihtimali de göz önüne alınmalı” dedi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.