Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | EKONOMİ | GÜLNAR'DAKİ SOĞUK HAVA DEPOSU TÖRENLE AÇILDI

GÜLNAR'DAKİ SOĞUK HAVA DEPOSU TÖRENLE AÇILDI

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülnar Soğuk Hava Deposu’nun Türkiye’de yerel yönetimler açısından bir ilk olduğunu belirterek, "Sizlere hizmet etmeyi ibadet sayıyorum" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülnar Taşoluk Mahallesi’nde yaptırılan Soğuk Hava Deposu ile birlikte bir dizi tesisin açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP milletvekilleri Ali Öz ve Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülnar Kaymakamı İsmail Pendik, Gülnar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacer Emiş Işık, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende, Soğuk Hava Deposu’nun açılışının yanı sıra Gezende Mahallesi Seyir Terası düzenlemesi, Kuskan Mezarlığı’nın tadilatı, Bereket Mahallesi Kutlubey Camii bakım ve onarımı, Çakırın Deresi Biriktirme ve Terfi Merkezi yapımı, İshak Mahallesi ilave şebeke yapımı, Ilısu İçme Suyu Projesi yapımı, Ergenekon Konut Parkı yapımı, 1. kat 40,7 km asfalt, 2. kat 50 km asfalt yol açılışı yapılırken, Büz Fabrikası'nın da temeli atıldı.
Gülnar Soğuk Hava Deposu’nun Türkiye’de yerel yönetimler açısından bir ilk olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “İlk defa bir belediye, Soğuk Hava Deposu Tesisi’ni hayata geçirerek, üreticinin ürünlerine katma değer sağlıyor. Bizler bu hizmeti gerçekleştirmenin gururunu sizlerle paylaşıyoruz” dedi.
Depo sayesinde üreticinin depolama sorunlarından kaçmak için ürünü daha dalındayken düşük fiyata satmak zorunda kalmayacaklarını belirten Başkan Kocamaz, “Böylece tüccarların üreticiler üzerindeki baskısı azaltılacak, üretim teşvik edilecek, modern depo işletmeciliğinin ve elmacılığın gelişmesine yardımcı olunacak. Soğuk Hava Depomuz, işçi istihdamı sağlamasının yanında nakliye maliyetlerinin azalması ve satış fiyatlarının artmasıyla yapılan hesaplamalara göre ilçe ekonomisine yaklaşık 6 milyon 600 bin TL girdi sağlayacaktır” diye konuştu.
Konuşmasında Gülnar’da yapılan hizmetlerden de bahseden Kocamaz, “Ilısu İçme Suyu Projesi ve İshak Mahallesi ilave şebeke yapımı hizmetlerini hayata geçiriyoruz. Bunun yanı sıra Çakır deresi biriktirme ve terfi merkez yapım işi ve Gülnar Belediyesi Büz Fabrikası'nın da temelini inşallah bugün hep birlikte atacağız” ifadelerini kullandı.
Gezende Mahallesi Seyir Terası düzenlemesini de yaparak Gülnar’ın güzelliklerini ortaya çıkaracaklarını söyleyen Kocamaz, “Ergenekon Konutlarımızın park yapımını da bugün bu törende başlatarak, semtimize güzel bir park kazandırmış olacağız. Bereket Mahallesi Kutlubey Camimizin bakım onarım ve tadilatını da gerçekleştirerek, Gülnar'a yakışan bir camiyi hizmetinize sunacağız. Ayrıca Kuskan Mezarlığı'nın geçmişimize uygun şekilde düzenlemesini yaparak mezarlığı inançlarımıza yakışır bir şekilde hizmete sunmuş olacağız” şeklinde konuştu.
Mersin’in tarım bakımından oldukça verimli topraklara sahip olduğunu, yurt içi ve yurt dışına giden meyve sebzenin önemli bir bölümünün Mersin’de üretildiğini vurgulayan Başkan Kocamaz, “Bu topraklarda yetişen ürünler, lezzeti ve kalitesi ile tüm dünyaya ününü duyurmuştur. Bunların yanı sıra son yıllarda tropikal meyve sebze üretimi de bölgemizde hızla artmaktadır” dedi.
Tarıma destek vermek, verimliliği artırmak ve üreticilere katma değer sağlamak amacıyla önemli projelere öncelik verdiklerini belirten Başkan Kocamaz, 12 adet Sulama Tesisi Projesi’nin 7’sini tamamlayarak, toplam 219 kilometre sulama borusu ile 66 bin 759 dekar araziyi sulamaya açtıklarını ifade etti. Ayrıca 66 adet Sulama Tesisi kapsamında 52 tesise 154 kilometre boru temini sağladıklarını ve Sulama Kooperatifleri’ne teslim ettiklerini sözlerine ekledi.
Başkan Kocamaz, 8 ilçede kurdukları 12 Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi ile üreticinin en büyük problemlerinden biri olan iklim koşullarının ürünlere olan etkisini azaltacaklarını belirtti.
Kocamaz, üreticilerin ekonomilerine katkı sağlamak için, üreticilere 50 bin 400 adet nergis soğanı dağıttıklarını, ekonomik değeri yüksek olan 200 bin adet zeytin fidanını da yakın zamanda dağıtacaklarını söyledi. Ayrıca Örtü Altı Domates Yetiştiriciliğinde Yapışkan Tuzak Yaygınlaştırma Projesi kapsamında da 90 bin adet tuzak dağıtımı yaptıklarını ifade etti.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.