Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | TÜRKİYE’NİN İLK AKUT PARKI MEZİTLİ’DE YAPILIYOR

TÜRKİYE’NİN İLK AKUT PARKI MEZİTLİ’DE YAPILIYOR

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, bir ilke daha imza atarak, hem olası bir felaket anında toplanma alanı olacak hem de vatandaşların afetlere karşı bilinçlendirileceği, Türkiye’nin ilk AKUT Park’ını yapıyor.

Mezitli Belediyesi tarafından Akdeniz Mahallesi’nde Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Hizmet Parkı’nın yapımına başlandı. 8 bin 460 metrekarelik alana inşa edilecek AKUT Park, olası bir doğal felaket anında nitelikli toplanma alanı olacak. Parkın içerisinde AKUT hizmet binasının yanı sıra eğitim amfisi, tırmanma duvarı, deprem eğitim evi, trafik kazaları kurtarma eğitim parkuru, enkaz kurtarma parkuru, spor aletleri, oturma alanları ve süs havuzu yer alacak.
Mezitli Belediyesi, yapımı devam eden parkta, 17 Ağustos depreminin yıl dönümü kapsamında ‘anma ve farkındalık oluşturma’ etkinliği düzenledi. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve AKUT Mersin ekip lideri Hakan Topal’ın da katıldığı etkinlikte, 17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Etkinlikte konuşan Başkan Tarhan, deprem kuşağında bulunan Türkiye’de, deprem konusunda yeteri kadar bilinçli olunamadığının altını çizdi. Tarhan, "Türkiye'de 16 yıl önce büyük bir acı yaşamıştık. Bu acıyı unutmamız mümkün değil. Maalesef, ne merkezi hükümetler ne de yerel yönetim ve STK'lar gereken önlemleri almış değiller. Bu konuda Mezitli'de öncü olmak istedik. AKUT, Türkiye'de bu işi en güzel şekilde gerçekleştiren kuruluşlardan bir tanesidir. Biz de ilçemizde koordineli çalışmak ve doğal afetlerde toplum bilincini arttırmak amacıyla burada hizmet binası inşaatına başladık" dedi.
AKUT ekibinin hizmetlerinden faydalanmak için kapsamlı bir 'AKUT Park' inşa ettiklerini belirten Tarhan, “Önemli olan ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın bu parkımıza gelerek, doğal afetlere karşı ne yapmaları gerektiğini öğrenmeleridir. Bu çalışmamız tüm Türkiye'ye örnek olmalı. Bütün belediyeler kendi sınırları içerisinde 'Akut Park'ı inşa ederek, ilçede yaşayan vatandaşlarını bilinçlendirmelidir" ifadelerini kullandı.
Toplanma alanın çok iyi bir proje olduğunu ve Türkiye'ye örnek teşkil edeceğini belirten AKUT Mersin ekip lideri Topal da burada çok iyi çalışmalara imza atılacağını dile getirdi. Türkiye’de ilk olan 'AKUT Park'ta, nitelikli alanlarda neler yapabileceğini öğrenen bilinçli bir toplum oluşturmaya çalışıldığını vurgulayan Topal, bu yeri kendilerine tahsis edip, destekledikleri esirgemeyen Başkan Tarhan'a da teşekkür etti.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.