Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | KÜLTÜR VE SANAT | SİLİFKE KALESİNDE KAZI VE RESTORASYON ÇALIŞMASI BAŞLADI

SİLİFKE KALESİNDE KAZI VE RESTORASYON ÇALIŞMASI BAŞLADI

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran başkanlığındaki 54 kişilik kazı ekibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle, kalede arkeolojik çalışmalara başladı.

Bakanlar Kurulu Kararlı “Mersin - Silifke Kalesi Kazı ve Restorasyon Çalışması” kazısı Selçuk Üniversitesi adına öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Boran’ın başkanlığında 5 üniversiteden 15 bilim insanı, 16 öğrenci ve 18 işçiyle beraber eylül ayının sonuna kadar devam edecek.
Kazı başkanı Doç. Dr. Ali Boran, kazının; belgeleme, temizlik, kazı ve geçici koruma aşaması olmak üzere dört bölüm halinde yapıldığını, 2011 dönemi kazı çalışmasının ilk döneminin başarılı bir şekilde tamamlandığını söyledi.
Silifke Kalesi'nin, şehrin batı tarafında yaklaşık 200 metre yükseklikte doğu batı yönündeki ana kaya üzerine oturduğunu 2,65 x 1,10 metre ebatlarında ve 29 bin metrekarelik bir alanı kapladığını belirten Boran, "Silifke Kalesi konum itibari ile hem ticaret yolunu denetleyen hem de limanı kontrol eden özelliğe sahiptir. Silifke-Mut-Karaman güzergahı ile Anamur-Silifke, Anavarza ve Yılanlı Kale savunma hattının önemli bir yapısıdır. Kale bir akropol üzerinde kurulmuş olup Selefkoslar, Romalılar, Bizanslılar döneminde kullanılmış ve kale Bizans döneminde tamir görmüştür. Daha sonra Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı döneminde kullanılmıştır. Seyyahlar kale burçlarından, Evliya Çelebi kaleyi tanımlamakta ve içinde Beyazıt Camii ile evlerden bahsetmektedir" dedi.
Kale ile ilgili pek çok efsane bulunduğunu ifade eden Boran, bunların tamamının kazı sonucunda ortaya çıkacağını söyledi. Boran, "Kale etrafı hendekle ve 16 burçla tahkim edilmiş olup, deprem geçirmiş görüntüsü veren kale içinde açığa çıkarılmayı bekleyen yüzlerce yapı kalıntısı, sokak dokusu, sarnıçlar, su sistemi, barınma, toplantı mekanları, ibadet mekânları gibi tüm bu yapıların tamamı moloz taşların altında kalmıştır. 2012 yılı kazı sezonunda kazı çalışması çizim ve fotoğrafla belgeleme, arkeojeofizik ölçüm ve tarama, uydu fotoğraflarının temini, kazı çalışması ile konservasyon, kısmi onarım ve sağlamlaştırma ana başlıklarında çalışmalar sürdürülecektir. Özellikle Evliya Çelebi’nin bahsettiği Beyazıt Camii evler ile sokak dokusunu ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Silifke Kalesi, çağının önemli yapılarından biri olup kaleyi doğal ve insan tahribatından önleyerek, kısa zamanda tüm insanlığın hizmetine sunulması temel hedefimizdir” diye konuştu.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.