Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | SİYASET | MERSİN'DEKİ OTOGAR VE RÜŞVET TARTIŞMALARI

MERSİN'DEKİ OTOGAR VE RÜŞVET TARTIŞMALARI

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı, otogar sorunu üzerinden eleştirerek, yaptığı hataları CHP’ye yüklemeye çalışmakla suçladı.

Özyiğit, parti binasında düzenlediği toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın, kent yönetiminde yaptığı hataları CHP'nin üzerine yıkmaya çalıştığını ileri sürdü. Eleştirilerini otogar sorunu üzerinden sürdüren Özyiğit, "Sayın Kocamaz şunu iyi bilmeli ki, Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı, şikayet etme makamı değil çözüm üretme makamıdır, halka dönük icraat yapma makamıdır" dedi. CHP olarak halkın ve Mersin'in yararına olacak her yatırımın ve her projenin arkasında olduklarını ve desteklediklerini dile getiren Özyiğit, "'Bu proje şu belediyeye ait ya da bu belediyeye ait' diye bir komplekse kapılmayıp, Mersin şehrinin yararına ise o projenin arkasında durduk. Bugüne kadar eğer meclisin önüne bin tane teklif gelmişse, bunların 999'na CHP onay vermiştir ve çıkmıştır" diye konuştu.

OTOGAR SORUNU
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yaptığı hatalar zincirine devam ederek otogar krizinin yeniden hortlamasına neden olduğunu öne süren Özyiğit, şöyle devam etti; "Bunu da büyük bir usta manevra ile başka kişi ve kurumların üzerinden göndermeye çalışmaktadır. Otogar ihalesi sonuçlandığında yüksek ihale bedeliyle övünen Sayın Kocamaz, yaptığı 10-12 milyonluk yıllık kiranın üzerindeki bedelin fazla olduğunu ve karşılanamayacağını görmüştür. 'İşte yöneticilik burada ortaya çıkacaktı' tespitini yapıp orada müdahale edecekti. Bu sorunları gördüğü halde sözleşmeyi imzalayarak bu problemlere yol açmıştır. Kiralamayla ilgili süreç tamamlanmamışken, bu seferde kamuoyuna otogarı satacağını ifade etmiş ve kira yatıran esnaf parasını geriye çekmeye başlamıştır. Bu da yine bir iş bilmezliktir. CHP'nin tavrı şu olmuştur. İhalesi devam eden bir yerin satışına onay vermemiz doğru değildir. Hatalar zinciri bununla da bitmedi. Sayın Kocamaz, ihale başlangıç tarihinde değişiklik yapmak için konuyu meclise taşıdı. Hedef saptırmak konusunda da başarılı oluyor. Kocamaz gerçekten sorunu çözmek istiyorsa ne yapmalıdır? Öncelikle meclise son gelen teklif oy birliği ile çıkmıştır. MHP grubu ve Kocamaz samimi olsaydı, AK Parti grubu çekimser oy kullanacağını söylemişti. Konunun meclise gelmesinin hata olduğunu demek biliyorlar ki, MHP grubu da CHP ne oy kullanırsa bizde onu kullanırız şeklinde bir tavır içine girdiler. Kocamaz bu sorunu çözmek istiyorsa,
müteahhit firma ile yapılan sözleşmenin ikinci maddesinde belirtilen tarihe rağmen, teslim tarihi 16 Mart 2015 olduğu halde, sözleşme imzalama tarihinden başlatılmış ve ortada iki aylık bir fark bulunuyordu. Sayın Kocamaz ihaleyi gördüğü anda müdürünü çağırıp 'neden bu hatayı yaptınız, düzeltin' diyeceğine konuyu meclise taşımıştır."

"TOKMAK ELİNDE DAVULU BAŞKASININ BOYNUNA ASIYOR"
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz'ı, 'tokmak elinde davulu başkasının boynuna asıyor' şeklinde suçlayan Özyiğit, "Sorunu doğru tespit edip ona göre çözüm üretmek esastır. Bunun dışında meclis üyelerimize ve belediye başkanımıza çamur atılmasını reddediyorum ve kınıyorum. Müteahhit firma da otogar esnafı da gerçek sorumluyu görmeyerek, CHP'nin bugüne değin verdiği emeği görmeyerek ya da bilmediğim bir nedenle görmezden gelerek gerçeğin saptırılmasına alet oluyor. Bu konuda kendilerinin alet olmamalarını diliyorum. Sayın Kocamaz sorunu çözemez ise İçişleri Bakanlığı'ndan ya bir müfettiş isteyeceğiz ya da öğrendiğime göre firmaların bir yetki belgesi alması için sözleşme ihtiyacı varmış, dolayısıyla bu sorunun kısa sürede çözümünü istiyorlarsa Mersin Valisi Sayın Özdemir Çakacak başkanlığında bir toplantıda konunun çözümüne hep birlikte katkı vermeye hazırız" ifadelerini kullandı.

Öteyandan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kendisi ile ilgili rüşvet iddialarını ortaya atanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu belirterek, halen kayınpederinden kalan 100 metrekarelik bir evde oturduğunu söyledi.
Tarhan, CHP parti binasında düzenlediği toplantıda, son yapılan Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı'nda, meclise hakaret edilen davranışa izin verildiğini ileri sürerek, seçildiği günden bu yana Büyükşehir Belediye Başkanının, üslubu ve davranışlarıyla meclis üyeleriyle diyalog kuramadığını iddia etti. Mecliste, izleyicilerden konuşanların ağır ifadelerle susturulurken, basın mensupları tartaklanırken, otogar işletmecisinin çirkin iftiralarına meydan verildiğini savunan Tarhan, "Benim 600 bin liraya bir villa aldığımın ifade ediliyor. Bizim eve benim emekli ve başkan maaşım ile iki maaş, eşim ve çok iyi yerlerde yüksek maaş ile çalışan iki çocuğumla birlikte 5 maaş girmektedir. Söylenen değerin yarısına yakın fiyatla 3 odalı küçük bir daire aldık. Çok şükür ekonomik durumumuz daha iyi bir evi almaya yetecek düzeydedir. Halen 35 yıldır evliyim ve Mersin'de kayınpederimden kalan 100 metrekarelik, 32 yıllık eski bir dairede oturuyorum. Mal beyanımı belediyeye verdim. Hayatım boyunca bir kuruşluk haksız kazanç edinmedim. Mersin'de veya başka kentte aksini söyleyecek bir kişi çıkmaz. Mersin halkı beni de beni suçlayanları da çok iyi bilir, tanır" dedi.
"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM"
Kendisine yanlış bilgilerle iftira atanları tanımadığını, ne doğrudan ne de telefonla hiçbir şekilde görüşmesinin bulunmadığını vurgulayan Tarhan, "Yaptığı suçlama, iftira için Cumhuriyet Savcılığı'na bugün başvurumu yaptım" ifadelerini kullandı.

OTOGAR TARTIŞMALARI
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, otogar konusunda işin başında yanlış yaptığını ileri süren Tarhan, şöyle devam etti; "Hatalarına bugün de devam ediyor. Hata yapanlar, elbette hesabını verecektir. Büyükşehir bu konuda batağa saplandı, patinaj yapıyor. Bizleri kendilerini kurtarmaya çağırıyor. İhale
şartnamesi hazırlanarak ihale gerçekleştirilmiştir. İhaleden sonraki iş yeri teslim tarihi doğrudur, yanlıştır. Teslim tarihi şubat yerine nisan ayı olacak ise düzeltilmesi ve dolayısıyla ödeme tarihinin değiştirilmesi Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğundadır. Yüklenici firma, Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunu yerine getirmiyorsa yargıya gitmeleri gerekir. Büyükşehir Belediyesi'nin görevleri yasada belirlenmiştir. Şimşek Grubu'nun istem ve itirazlarının yeri Belediye Meclisi değil, Büyükşehir Belediyesi'dir."
İhale şartnamelerinin belediye meclisi değil, TBMM veya Cumhurbaşkanı'nın dahi değiştiremeyeceğini vurgulayan Tarhan, "Şartnamedeki virgülü değiştiremezsiniz, bunu Büyükşehir Belediye Başkanı benden daha iyi bilir. Şimşekler Grubu ve eski otogar esnafının mağduriyeti giderek artacaktır. Bu sorunun çözüm adresi Büyükşehir Belediyesi'dir. Şimşekler Grubu yanlış bilgilendiriliyor, beni, partimi hedef gösterenlerin oyununa geliyor" diye konuştu.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.