Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | KÜLTÜR VE SANAT | KIZKALESİ KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ

KIZKALESİ KÜLTÜR VE TURİZM FESTİVALİ

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin'in Erdemli ilçesinin en önemli tarihi ve turistik merkezlerinden olan Kızkalesi'nin uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlamak ve Mersin'de bulunan yabancı turistler ile vatandaşlar arasındaki kaynaşmayı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen 4. Kızkalesi Kültür ve Turizm Festivali, beldeyi şenlendirdi. Kızkalesi Halk Plajı'nda gerçekleştirilen festival renkli görüntülere sahne oldu.

Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde Belediyelerin ve Üniversitelerin stantlarının yanı sıra Voleybol, Muay Thai, Karate, Jimnastik ve yüzme yarışmaları yer aldı.
Gelecek sene düzenleyecekleri festivali uluslararası yapmak istediğini belirten Kızkalesi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin çalışkan, "Kızkalemizdeki kum ve deniz hiçbir ilimizde yok. Tarihimize sahip çıkmamız lazım. Bize bu konuda desteklerini her zaman gösteren Mersin Valimiz Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ilçe belediye başkanlarımıza ve kaymakamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu sene uluslararası festivali uluslararası düzenlemesek bile katılım çok yoğun bu da bizi çok mutlu ediyor" dedi.
Vali Özdemir Çakacak ise, artan refah düzeyine paralel olarak turizmin de en hızlı gelişen sektörlerden biri olduğunu vurguladığı konuşmasında, turizmin tek başına bir sektör olmadığını belirterek, "Turizm sektörüne yatırım yapan ve istihdamı arttıran ülkeler, turizm gelirinde ciddi bir artış yakalamaktadır. Turizmin gelişmesi tarımdan ulaşıma birçok sektörü de olumlu etkilemekte, bu nedenle dünyadaki tüm ülkeler turizm pastasından pay alma çabası içerisindedir. 40 milyonu aşan turist sayısı ve 35 milyar doları aşan turizm gelirine sahip ülkemizde ise turizm sektörüne yapılan yatırımların sayısı her geçen gün çoğalmakta, hem ülkemizin tanıtımı hem de turizmden payımıza düşen gelirin artmasına yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Sahil, yayla ve inanç turizmine yönelik sahip olduğu değerler Mersin’i hem yerli hem de yabancı turistler açısından bir cazibe merkezi haline getirmektedir" dedi.
Konuşmaların ardından festival kapsamında, gün içerisinde gerçekleşen çeşitli spor karşılaşmalarında dereceye girenler ödüllerini Vali Çakacak’tan alırken, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan katkılarından dolayı Vali Çakacak’a plaket takdim etti.
Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ’Anadolu’dan Esintiler’ konulu bir defilenin de düzenlendiği 4. Kızkalesi Turizm Festivali açılış töreni, çeşitli spor gösterilerinin ardından konserle son buldu.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.