Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | İŞÇİ EYLEMİNDE POLİS MÜDAHALESİ

İŞÇİ EYLEMİNDE POLİS MÜDAHALESİ

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron firmalarla sözleşme yenilenmemesi nedeniyle işsiz kalan ve bir süredir çadır eylemi yapan işçiler, Büyükşehir Belediyesi’ne yürüdü. Belediyenin giriş kapısı önüne kadar gitmek isteyen işçilere, polis gazla müdahale etti. Çıkan arbedede bir işçi ve bir polis memuru yaralandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde işten çıkarılan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi işçiler, uzun süredir çadır kurarak eylem yaptıkları Özgür Çocuk Parkı’nda öğle saatlerinde bir araya geldiler. Genel-İş Genel Merkez yöneticilerinin de destek verdiği eylemde, sağanak yağmur altında pankart açarak Sakarya Caddesi’ni takiben Atatürk Caddesi üzerindeki Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyüşe geçen işçiler, yol boyunca slogan atarak belediye yönetimine tepki gösterdiler.
Belediye binasının hizasında önleri çevik kuvvet ekipleri tarafından kesilen işçiler, binanın giriş kapısına kadar yürümekte ısrar etti. Sendika yöneticileriyle emniyet yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde de daha ileriye gitmelerine izin verilmemesi üzerine işçiler, çevik kuvvet ekiplerinin üzerine yürüyerek, barikatı açmak istedi. Çevik kuvvet ekipleri, ısrarla kapıya ulaşmaya çalışan işçilere gazla müdahale etti. Bir taraftan sağanak yağmurun da devam ettiği olaylar sırasında Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ve bazı işçiler gazdan fenalaştı.
Emniyet amirleri ve sendika yöneticilerinin araya girmesiyle yaşanan arbede sona ererken, işçiler bu kez de Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu çalışanlarının binanın balkonundan çekim yapmalarına tepki gösterdi. Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Remzi Çalışkan, eylem sırasında yaptığı açıklamada, polisin tutumunu ve Büyükşehir Belediyesi’ni kınadı. Çalışkan’ın açıklaması devam ettiği sırada yeniden hareketlenen işçiler, bir kez daha polis barikatını aşmaya çalıştı. Polis, işçilere yine gazla müdahale ederken, çıkarken arbedede bir işçi ile başına taş gelen bir polis memuru yaralandı.
Yağmur altında yaklaşık bir saat süren eylem, işçilerin mücadelelerine devam edeceklerini söyleyerek Özgür Çocuk Parkı’ndaki çadıra dönmeleriyle sona erdi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.