Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | SAĞLIK | AİLE HEKİMLERİNİN CUMARTESİ NÖBETLERİNE TEPKİSİ SÜRÜYOR

AİLE HEKİMLERİNİN CUMARTESİ NÖBETLERİNE TEPKİSİ SÜRÜYOR

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası ve Mersin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, aile hekimlerinin Cumartesi nöbet tutmasını protesto etti.

Öğle saatlerinde Özgür Çocuk Parkı'nda bir araya gelen grup, yağmurlu havadan dolayı Halk Sağlığı'na yürüyüş yapamadı. Mersin Tabip Odası'nda açıklama yapan SES Mersin Şube Başkanı Yılmaz Bozkurt, 9 Nisan 2014 yılından beri çıkan yasalara karşı çıktıklarını belirterek, "Çünkü kayıp çok fazla ve ağır oldu. Aile hekimliği düzeni ile halkın sağlığının korunması konusu önceliğini kaybetti. Aile hekimliği düzeni, toplum sağlığı hekimliği anlayışını yok etti. Hekimi hastaya mahkum etti. Aile hekimliği düzeni halk sağlığı hemşireliğini yok etti. Hemşireyi hastaya mahkum etti. Aile hekimliği düzeni, hemşirelik kanununda ve yönetmeliğinde açıklığa kavuşturulan hemşireliği yok etti. Aile hekimliği düzeni, farklı meslekleri yok etti. Hekim dışındaki farklı meslekler olan hemşire, ebe, acil tıp teknisyenini bir meslek olarak kabul edip, onlara topluca eleman deyip, hepsine niteliği çok zayıf olan aynı görevleri verdi. Aile hekimliği düzeni, koruyucu sağlık hizmetlerini değil muayenehaneciliği ön plana çıkardı" dedi.
Bu düzenin ne halka ne de sağlık çalışanlarına fayda sağlamadığını kaydeden Bozkurt, "Esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya hayır. Herkese sağlık, güvenli gelecek. Bu uygulamalardan birinci basamak kamu sağlık kurumları da fazlasıyla nasibini almaktadır. Öncelikle sağlık hizmetleri alanında faaliyet yürütmesi gerekirken, aradan geçen 9 yıla rağmen yönetmelik sürekli değiştirilerek vatandaşın sağlık talebi doğrudan doğruya tedavi edici hizmetlere kaydırıldı ve bununla baş edebilmek için neredeyse her sağlık kuruluşuna nöbet getirtilerek tüm kuruluşlar muayene ve tedavi yapan birer ticarethaneye dönüştürülmeye çalışıldı" diye konuştu.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.