Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | GÜNCEL | AHİLİK KUTLAMALARINDA MERSİNLİ USTALAR ŞED KUŞANDI

AHİLİK KUTLAMALARINDA MERSİNLİ USTALAR ŞED KUŞANDI

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Ahilik kutlamalarında Mersinli ustalar şed kuşandı. Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) tarafından bu yıl 21.’si düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarında, kalaycılık ve demircilik mesleğinde bugüne kadar 10 usta ve 32 kalfa yetiştiren Erdemlili demirci ustası Ali Çelik ‘İl Ahisi’ seçildi.

Bu yıl 22-27 Eylül 2014 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Kültürü Haftası kapsamında Mersin ESOB tarafından Cumhuriyet Meydanı ve Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Sabah saat 9.30’da Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan kutlamalara, il genelindeki esnaf odalarının yöneticileri ile çok sayıda esnaf ve sanatkar katıldı. Daha sonra Kültür merkezi’nde devam eden törene ise Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ve Ali Öz ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, protokol üyeleri, esnaf ve sanatkarlarla öğrenciler katıldı.
“AHİLİK FELSEFESİNDE EN BÜYÜK KAZANÇ GÖNÜLLERDE YER ALMAKTIR”
Törende, Kocaeli’ne atanması dolayısıyla veda niteliğinde bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu, Ahiliğin milli birlik ve beraberliğin teminatı, esnaf anlayışının özü ve temel şiarı olduğunu belirterek, bu değerleriyle nice yıllara ulaşmasını diledi. Güzeloğlu, “4,5 yıllık görev süremin her açıdan yönetim sürecinde bizlere yardımcı olan, sorunların aşılmasında en büyük katkıyı koyan, Mersin’in bir barış, kardeşlik kenti olmasında en büyük hak ve pay sahibi olan tüm esnaf kardeşlerime ayrılırken yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
Ahiliğin kazanmayı maddi değerler üzerine inşa etmediğini vurgulayan Güzeloğlu, Ahilik felsefesinde kazancın en büyüğünün gönül yapmak ve gönüllerde yer almak olduğunu kaydederek, “Esnafın kanaatiyle başlayan, sadakatiyle devam eden ve duygu ve düşünceleriyle beslenen duruşu, nesilden nesile devreden bu anlayışı, bizi biz yapan, bizi geleceğe taşıyan ve güçlü kılan en önemli zenginliğimizdir. Mersin’in, Türkiye’nin her rengini temsil eden, bundan bir büyük Mersin barışını çıkaran güzelliğin hazırlayıcısı, Mersin insanı ve onun temsilcisi Mersin esnafıdır” diye konuştu.
Mersin’e 4,5 yıl hizmet etmekten onur ve gurur duyduğunun altını çizen Güzeloğlu, önemli olanın gönüllerde hoş bir sada olarak kalmak olduğunu ifade etti. “Bu kentteki her güzelliği sizlerle birlikte yaptık. Gelecek Mersin için güzel olacak” diyen Güzeloğlu, görevi boyunca Mersin esnafının yükselmesinin çok önemli hedefi olduğunu dile getirdi. Güzeloğlu, Mersin esnafının bugün devraldığından daha iyi bir yerde olduğunu, Türkiye esnafını temsil düzeyinde zirveye çıktığı bir dönemde Mersin esnafını bıraktığını da sözlerine ekledi.
“AHİLİK GELENEĞİNDEN KOPAN HER ESNAF KENDİ GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATMIŞ DEMEKTİR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz da Ahilik Haftası’nı kutlayarak başladığı konuşmasında, Ahilik geleneğinin, bu toprakların en iftihar edilecek, en gurur duyulacak özelliklerinden biri olduğunu söyledi. Cumhuriyet döneminde yaşanan tüm sıkıntı ve sarsıntılara rağmen, sosyal yapının ayakta kalmasında en büyük payın Ahilik geleneğine ait olduğunu belirten Kocamaz, “İnşallah bu gelenek, yarının Türkiye’sinin de manevi kalesi olmayı sürdürecektir. Ahilik geleneğinden kopan esnaf, işveren, zanaatkar kendi geleceğini tehlikeye atmış demektir. Küresel sistemdeki sıkıntılara, sorunlara, açmazlara baktığımızda, hepsinin de dermanının, şifasının, çözümünün Ahilikte bulunduğunu görüyoruz. Hırsın, tamahın ve bencilliğin, bilhassa Batı toplumlarını içten içe kemirdiği, tehdit ettiği bu dönemde, Ahilik ahlakına bizimle birlikte tüm dünyanın ihtiyacı vardır. İnancımızın ve kültürümüzün bu en mutena müessesesini önce yeniden hatırlamak, arkasından güçlendirmek ve gelecek nesillere aktarmak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.
“AHİLİK, BİR TOPLUMU DÜZENLEME SANATI VE O TOPLUMUN REFAH YOLUNDAKİ YAŞAM BİÇİMİDİR”
Törene katılan milletvekillerinin de birer konuşma yaptığı kutlamalarda konuşan Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ise Ahiliğin temelinin akıl, ahlak, bilim ve çalışma olmak üzere 4 ana unsur üzerine kurulu olduğunu söyledi. Ahilik geleneğinin tarihsel süreci ve ilkelerini anlatan Dinçer, “Çalışma-ahlak-bilgi üçlemesini esas alan, bireyleri meslek öğrenmeye-öğretmeye teşvik eden, milli ve manevi değerleri realiteyle bağdaştıran, bağnazlığa ve aşırılığa prim vermeyen bir öğretidir Ahilik. İyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin ve bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olan Ahilik, aynı zamanda toplumsal bir düzenleme biçimidir. Bugün bizde ve birçok ülkede uygulamalarının yer bulduğu demokratik ve sosyal bir olgu olan Ahilik, demokrasinin bir gereği olarak önem taşımaktadır. Ahilik, bir toplumu düzenleme sanatı ve o toplumun refah yolundaki yaşam biçimidir. İnsan esaslı bir felsefe olan Ahilik yolundan sapmamalıyız” ifadelerini kullandı.
“ESNAF VE SANATKAR SÜREKLİ KAN KAYBEDİYOR”
Esnaf ve sanatkarın bugün içinde bulunduğu sorunlara da değinen Dinçer, uygulanan yanlış ve desteksiz politikalar nedeniyle esnafın sürekli kan kaybettiğini vurguladı. Esnaf ve sanatkarlar için çok acil tedbirler alınması gerektiğine dikkat çeken Dinçer, şunları söyledi: “Esnaf ve sanatkarımız, ülkenin orta direği olma vasfını hızla kaybetmekte, alt gelir dilimine kaymakta, hızla yoksullaşmaktadır. Bu süreç hem ülkemiz hemde toplumsal açıdan büyük bir tehlikedir. Esnaf ve sanatkar bu ülkenin en büyük dinamiğidir. Her yıl binlercesinin kepenk kapattığı esnaf ve sanatkarlarımızın tamamının yok olmaması için acil ve kalıcı tedbirlerin biran önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”
USTALAR ŞED KUŞANDI
Törende, konuşmaların ve halkoyunları ekibinin gösterisinin ardından şed kuşanma ve ödül törenine geçildi. Mersin’de bu yıl ‘İl Ahisi’ seçilen, kalaycılık ve demircilik mesleğinde bugüne kadar 10 usta ve 32 kalfa yetiştiren, Erdemli Oto Sanatkarları ve Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi demirci ustası Ali Çelik, Vali Güzeloğlu’nun yardımıyla şed kuşanarak ödülünü aldı. Mersin’de ‘2014 Yılı Olgun Esnaf ve Sanatkarı’ seçilen Mersin Madeni Sanatkarlar Odası üyesi, oto camcılığında 10’dan fazla usta yetiştiren Cevdet Dursun ise ödülünü Başkan Kocamaz’dan alarak şed kuşandı. Törende ayrıca, özverili hizmetleri dolayısıyla oda başkanlarına da ödül verildi. ESOB Başkanı Dinçer de başta Vali Güzeloğlu olmak üzere protokol üyelerine plaket takdim etti.
21. Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, Kültür Merkezi bahçesinde törene katılanlar ve vatandaşlara geleneksel Ahi Pilavı ikram edildi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.