Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | EKONOMİ | SERBEST BÖLGESİ’NİN İLK 5 AYLIK TİCARET HACMİ 1,5 MİLYAR DOLAR

SERBEST BÖLGESİ’NİN İLK 5 AYLIK TİCARET HACMİ 1,5 MİLYAR DOLAR

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin Serbest Bölgesi’nde 2014 yılının ilk 5 ayındaki ticaret hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 artarak 1,5 milyar dolara ulaştı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Aylık Göstergeler Mayıs 2014 Bülteni yayınlandı. İHA muhabirinin bültenden derlediği verilere göre, Mersin Serbest Bölgesi’nde yılın ilk 5 ayında ticaret hacminde artış yaşandı. 2014 yılı Ocak-Mayıs döneminde gerçekleşen yatırım harcamalarına bakıldığında, yüzde 81’inin Türkiye’den bölgeye, yüzde 19’unun yurt dışından bölgeye yapıldığı görüldü. Mersin Serbest Bölgesi’nde, hem yılın ilk 5 aylık döneminde hem de Mayıs ayında ticaret hacminde artış kaydedilirken, bölgedeki ticaret hacmi ilk 5 ayda yüzde 6,4 artarak 1,5 milyar dolara çıkarken, 2014 Mayıs ayında ise geçen yılın aynı ayına göre, aylık bazda yüzde 6 artarak 316 milyon dolara yükseldi. Bölgede hem ilk 5 aylık dönemde hem de Mayıs 2014’te tarım ve sanayi sektörlerinde geçen yıla göre artış olurken, madencilik sektöründe azalma yaşandı. Bu yıl bölgedeki ticaret hacminin artmasında meyveler ve işlenmiş petrol ürünleri alt sektörleri etkili olurken, kimya sanayi mamulleri yılın 5 aylık döneminde, gıda sanayi mamulleri ise Mayıs 2014’te ticaret hacminin artmasına katkısı olan diğer sektörler oldu.
Mersin Serbest Bölgesi’ndeki ticaret hacmi işlenmiş petrol ürünleri hariç olarak değerlendirildiğinde ise yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak yaklaşık 1,3 milyar dolara, bu yılın Mayıs ayında da yine yüzde 2 artışla 273 milyon dolara ulaştı. Bölgedeki ticaretin ülke grupları bazında dağılımına bakıldığında ise ticaret hacmi içerisinde önemli ağırlığa sahip Asya ve Amerika ülkeleri ile Türkiye’de geçen yıla göre artış, Avrupa ve Afrika ülkelerinde ise azalış kaydedildi. Avrupa’daki azalış yüzde 3 düzeyinde gerçekleşirken, Afrika’daki azalış ise yüzde 15‘e kadar çıktı. Amerika ülkelerinin ticareti bölgede yüzde 27 oranında artarken, Asya ve Türkiye’deki artış da yüzde 7 olarak gerçekleşti.
Öte yandan, 2014 yılının Mayıs ayı sonu itibariyle Mersin Serbest Bölgesi’nde 8 bin 792 kişi istihdam edilirken, geçen yılın aynı ayına göre istihdam yüzde 11,7 oranında arttı. Bölgede faaliyette bulunan firma sayısında da Mayıs ayında geçen yıla göre yüzde 1,4 artış kaydedildi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.