Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | EKONOMİ | AŞUT: “SURİYELİ GÖÇÜ MERSİN’DE SOSYAL VE EKONOMİK SORUNLARA YOL AÇIYOR”

AŞUT: “SURİYELİ GÖÇÜ MERSİN’DE SOSYAL VE EKONOMİK SORUNLARA YOL AÇIYOR”

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, denetimsiz ve kontrolsüz oluşan Suriyeli göçünün Mersin’de sosyal ve ekonomik sorunlara yol açmaya başladığını belirterek, “Suriyelilerin Mersin’de kurduğu küçük işletmelerin sayısı 250’ye ulaştı. İzinsiz açılan bu firmalar, haksız rekabete neden olarak Mersin’in yerli esnafını zor durumda bırakmaktadır” dedi.

MTSO Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Mahmut Arslan başkanlığında yapıldı. MTSO konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Aşut ve meclis üyeleri katıldı. Başkan Aşut, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı ve 2015 milletvekili seçimleri ile ülkelerindeki savaştan kaçıp Mersin’e gelen Suriyelilerin kent ekonomisine etkileri üzerinde durdu.
Konuşmasına meclis üyelerinin Ramazan ayını kutlayarak başlayan Aşut, Türkiye’nin, çevresinden kaynaklanan çok ciddi sıkıntılı günlerden geçtiğini söyledi. Bu bölgede, her türlü iç soruna rağmen, istikrarını koruyabilen tek ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Aşut, bu noktada işadamlarına büyük görevler düştüğünün altını çizdi. Türkiye’nin önünde Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015’te yapılacak milletvekili seçimi olmak üzere iki önemli seçim olduğunu anımsatan Aşut, “Beklentimiz, bu seçimlerin demokrasi değerleri yaşatılarak tamamlanmasıdır. Beklentimiz, insanımızı kutuplara ayırmadan, basit partizanlıklarla birbirine düşman etmeden bu seçimlerin tamamlanmasıdır. Bizler iş dünyasının kuruluşları olarak, çok sesliliğin en güzel yaşandığı Odalar olarak, hiçbir siyasi hareketin arka bahçesi olmadık, olmayacağız. Odamıza siyaseti bulaştırmadan ülkemiz adına, demokrasi ve cumhuriyet değerlerimiz adına her katkıyı koyacağız. Umudumuz odur ki, bu seçimler ekonomiye olumsuz etki etmez. Bu seçimler ne kadar demokratik, ne kadar çok sesli, ne kadar birbirine tahammüllü geçerse ekonomimiz bu süreçten o kadar az yara alır” diye konuştu.
 
“MERSİN’E SURİYELİ GÖÇÜ, İHRACATIN ARTMASINDAN DAHA ÖNEMLİ”
Türkiye’nin çevresindeki ateş çemberinin kendilerine yansıyan en önemli sonucunun, ticaret veya ihracattan öte Mersin’de yaşanan Suriyeli göçü sorunu olduğuna dikkat çeken Aşut, Mersin’in Suriye’ye yaptığı ihracatın yüzde 331 arttığını, Suriye sermeyeli şirket sayısının 109’a çıktığını, ancak göç sorununun bundan daha önemli olduğunu dile getirdi. “Resmi rakamlar 10 bin 500 dese de daha tam net sayıyı bile bilemediğimiz on binlerce Suriyeli bu dönemde Mersin’e göç eti. Denetimsiz, kontrolsüz oluşan bu göç Mersin’de sosyal ve ekonomik sorunlara yol açmaya başladı” diyen Aşut, bu rakamların içinde küçük esnaf bulunmadığına işaret etti. Suriyelilerin Mersin’de kurduğu küçük işletmelerin sayısının 250’ye ulaştığı bilgisini veren Aşut, “Denetimsiz ve izinsiz açılan bu firmalar vergi vermemekte, sigortasız işçi çalıştırmaktadır. Bu da haksız bir rekabete neden olarak Mersin’in yerli esnafını zor durumda bırakmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
“MERSİN’DEKİ İŞSİZLİĞİN ARTMASINDA SURİYELİLERİN ETKİSİ VAR”
Mersin’de işsizliğin son rakamlara göre yüzde 3 oranında arttığına da dikkat çeken Aşut, “Her zaman Türkiye işsizlik rakamlarına paralel seyreden Mersin işsizliği ilk kez Türkiye ortalamasını aşmıştır. Bu artışta Suriyelilerin etkisini tam anlamıyla tespit etmek mümkün değil ama etkisi olduğu açık. Ancak, her şeye rağmen bu bir insanlık sorunu. Bu insanlar can güvenlikleri nedeni ile bize sığınmış durumdalar. Milletimizin özünden kaynaklanan insani değerler vardır. Bu da bir insanlık görevidir. Biz önce insan diyoruz. Sorun, bu masum insanların buraya gelmesi değil, yasaların uygulanması ve denetimlerin olmasıdır. Bu onların güvenliği ve huzuru için de önemlidir. Önemli olan kontrollü bir şekilde bu insanların buraya getirilmesidir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuları yakından izliyor ve yetkilileri bilgilendiriyoruz. Sonuçta bizler bu makamlara seçilerek gelmiş, sorumluluk almayı kabul etmiş insanlarız. Bu anlamda görevimiz şikayet etmek değil, çözüm bulmaktır. Meclisin etkin çalışması bu çözümlerin temeli olacaktır” şeklinde konuştu.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.