Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | SAĞLIK | DEV SAĞLIK-İŞ, TOPLU İŞ SÖZLEŞME KANUNU'NU PROTESTO ETTİ

DEV SAĞLIK-İŞ, TOPLU İŞ SÖZLEŞME KANUNU'NU PROTESTO ETTİ

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Mersin Şubesi üyeleri, 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu'nun taşeron işçileri yok saydığını iddia ederek, kanunu protesto etti.

Öğle saatlerinde Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelen üyeler, sloganlar atarak kanuna tepki gösterdiler. Üyeler adına açıklamalarda bulunan Başkan Hakan Gelturan, bu kanunun taşeron işçileri yok saydığını savunarak, "Sendika, toplu sözleşme ve grev hakkımızı yok sayıyor. Ekim 2012'de çıkarılan bu yasayla işçilerin sendika üyelikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıtlarına göre değil, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre tanımlanıyor. Bizlerin SGK kayıtları da çalıştırıldığımız şirketler üzerinden ve şirketlerin tek taraflı beyanlarına göre belirleniyor. Taşeron şirket işçilerin SGK kaydını sağlık iş kolu yerine inşaat, nakliye, turizm, gıda, genel hizmetler gibi kendi istediği farklı alanlarda gösterebiliyor. Bizlerin sendika üyeliği de iş kolu uyuşmazlığı nedeniyle kabul edilmiyor" dedi.
Bu konuyla ilgili mahkemeye başvurduklarını belirten Gelturan, "Ankara 12'nci İş Mahkemesi Ocak 2013 istatistiklerinde bin 234 olan üye sayımızın 7 bin 899 olarak düzeltilmesini ve iş kolundaki örgütlülük oranımızın yüzde 2,8 olduğuna hükmetti. Taşeron işçinin sendika ve toplu sözleşme hakkının gaspı anlamına gelen bu uygulama ve tavır karşısında hangi kapıyı çalsak bize 'haklısınız' denildi. Fakat taşeron işçilerin yaşadığı sorunları diline dolayarak sermayenin emeğe saldırı programını hayata geçirmek için çabalayanlar göz göre göre bizleri yok saymaya devam ediyor" şeklinde konuştu.
Gelturan, eğer talepleri kabul edilmezse 14 Mayıs 2014 tarihinde tüm Türkiye'de örgütlü bulundukları tüm hastanelerde iş bırakma eylemi yapacaklarını sözlerine ekledi.
Basın açıklamasının ardından üyeler, olaysız bir şekilde dağıldı.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.