Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | EKONOMİ | MERSİN, ROTAYI TATARİSTAN’A ÇEVİRDİ

MERSİN, ROTAYI TATARİSTAN’A ÇEVİRDİ

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Ticaret, turizm ve lojistikte yeni alternatif pazarlar arayan Mersin, rotasını kuzeydoğu istikametine çevirdi. Bu anlamda ilk bağlantının Tataristan ile kurulduğunu belirten MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, “Tatarlar, Akdeniz’e Mersin üzerinden inmek istiyorlar. Bunun için ilk adımı attık. Tataristan Cumhurbaşkanı 30 Mayıs’ta Mersin’e geliyor” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Aşut, geçen hafta Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar ile birlikte Tataristan’a gitti. Tataristan Turizm Bakanlığı’nın daveti üzerine gerçekleşen ziyarette Turizm Fuarı’nın açılışına katılan Aşut ve Olcar, ülkede Cumhurbaşkanlığı temsilcileri dahil olmak üzere en üst düzeyde ağırlandılar. Mersin’in, Tatarların dünyada en çok konut aldıkları kent olma özelliğini taşıması, fuara konuk olarak sadece Mersin iş dünyasının davet edilmesinde önemli bir etken olarak öne çıkarken, Aşut ve Olcar’ın ziyaret boyunca gerçekleştirdikleri temaslarla Mersin-Tataristan arasında ilk köprü de kuruldu.
TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI MERSİN’E GELİYOR
MTSO Başkanı Aşut, Olcar ile birlikte İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Tataristan açılımını ve ziyaretin ayrıntılarını anlattı. Tatarların, dünyada en çok konut aldıkları ülkenin Türkiye, Türkiye’de en çok konut aldıkları kentin de Mersin olması dolayısıyla fuara davet edildiklerini ifade eden Aşut, “Ayrıca, alternatif turizm olanaklarını tanıtmak ve bu konuda bizden destek almak istiyorlar. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov 30 Mayıs 2014 tarihinde Mersin’i ziyaret edecek. Bu, yaklaşık 2 yıl önceden planlanan ve üzerinde çalışılan bir projeydi. Cumhurbaşkanı Minnihanov, benim de başkan yardımcısı olarak görev yaptığım Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’nin (DEİK) Mersin’de yapılacak İş Konseyi Toplantısına katılacak. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanı buraya Mersin iş dünyasıyla buluşmaya geliyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Minnihanov’un, Mersin ile Tataristan’ın Tübenkama şehrinin ‘kardeş şehir’ olmasını özellikle talep ettiğini ve “Önce Kazan Ticaret Odası ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası kardeş olsunlar, arkasından Tübenkama ile Mersin şehri kardeş şehir olsunlar ve ticaretimizi arttıralım” dediğini de aktaran Aşut, geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu konuda karar aldığını, ancak henüz bir adım atılmadığını söyledi.
“TATARLAR AKDENİZ’E MERSİN ÜZERİNDEN İNMEK İSTİYORLAR”
Tatarların en önemli isteklerinin Akdeniz’e inmek olduğuna dikkat çeken Aşut, bugüne kadar Akdeniz ülkeleriyle ticareti İstanbul üzerinden yapan Tatarların, diğer ülkelerin varlıklarının içinde yok olduklarını, bu nedenle de Mersin’i hedef seçtiklerini kaydetti. Aşut, “Tatarlar Akdeniz’e inmek istiyorlar. Bunu da Mersin’den yapmayı istiyorlar. Bu projeyi Rusya da destekliyor. Çünkü Mersin’de Rusların en büyük dış yatırımı olan nükleer santral var. Bunu beraber değerlendiriyorlar. Çıkış olarak ticaretlerini özellikle Mersin üzerinden yapmak ve Mersin’e konuşlanmak istiyorlar. Tatarların bakış açısı bu. Ticareti buradan yapmak, buradan Akdeniz’e açılmak, mallarını da Mersin’den içeriye almak, hedefleri bu” şeklinde konuştu.
Bu çerçevede davet edildikleri Tataristan’da Turizm Fuarı’nın açılışında da Cumhurbaşkanı ve bakandan sonra konuşmacı olarak kendisini kürsüye çıkardıklarını anlatan Aşut, bunun Türkiye’ye verilen değer ve Mersin’e verilen bir onur olduğunu vurguladı. Aşut, konuşmasında kendisinin de bir Tatar çocuğu olduğunu söylediğini ve Tatarların bakış açılarının, yaklaşımlarının değiştiğini, çok mutlu olduklarını da belirtti.
“KUZEYDOĞU İSTİKAMETİNE BİR ROTA ÇİZDİK”
Tataristan’da Rusya ve Kazan merkezli Türk firmalarının bulunduğunu ve başrollerde oynadıklarını ifade eden Aşut, Mersin’in Tatarlara tanıtımında bugüne kadar eksik kaldıklarına vurgu yaptı. Açılışa katılarak Tatarların dikkatini çektiklerini dile getiren Aşut, şöyle devam etti: “Önümüzdeki süreçte Mersin’e bu hareket başlayacak. Onların teklifi şu, bizimle beraber hareket etmek istiyorlar. Başkonsolosumuz ve ticaret müşavirimiz başta olmak üzere oradaki ekiple Tataristan-Mersin arasında gelişecek ilişkinin ileriki tarihlerde daha da yukarılara tırmanacağını umuyorum. Tataristan, Mersin için inanılmaz potansiyeli olan çok önemli bir ülke. ‘Mersin farklı yerlere gidiyor demiştik’. Yani artık klasik pazarların iyileşmesini beklemiyoruz. Alternatif pazarları arayıp buluyoruz. Tataristan da bu pazarlardan biri. En bakir pazar. Dilimizin çok rahat konuşulduğu, ahlak ve kültürümüzün çok tuttuğu, en rahat yürünecek ülke Tataristan. Tataristan’dan her yıl turistik amaçlı 250 bin kişi Türkiye’ye geliyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bunun yüzde 10’unun bile Mersin’e gelmesi müthiş bir şey olur. Çok farklı bir coğrafyaya bir hedef belirledi Mersin ve bu coğrafyada belirlediği bu hedefin altında turizm başta olmak üzere üretimin bütün kalemleri, lojistik, özellikle tarım ve hazır gıda, yani Mersin’in önüne koyduğu 3 sektörün üçünün de karşılık bulacağı bağlantısı var. Şu anda biz kuzeydoğu istikametine bir rota çizmiş olduk. Dolayısıyla o tarafa doğru bir açılım olarak başlatılıyor çalışmalar.”
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.