Haber listesi
E-posta:
Anket: Mersin
Sizce Turizmde istenilen yerde mi?
Anasayfa | EKONOMİ | DİNÇER: "İŞSİZLİK FONUNDAN KOSGEB'E KAYNAK AKTARILSIN"

DİNÇER: "İŞSİZLİK FONUNDAN KOSGEB'E KAYNAK AKTARILSIN"

Font Boyutu: Decrease font Enlarge font
image

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, işsizlik fonunda biriken paralardan KOSGEB’e kaynak olarak aktarılmasını isteyerek, "Piyasalar daraldı, esnafın ve girişimcilerin can suyuna ihtiyacı var.


İşsizlik fonunda biriken para, girişimcilere kullandırılan kredilerin faizlerini ödemek üzere KOSGEB’e kaynak olarak aktarılsın” dedi. 
Dinçer, beraberinde bulunan Birlik Başkanvekili Nesil Aydın ile birlikte KOSGEB Mersin merkez Müdürü Mehmet Yılmaz ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mersin İl Koordinatörü Zafer Demir’e nezaket ziyaretinde bulundu. Dinçer, ilk olarak KOSGEB Müdürü Mehmet Yılmaz’ı ziyare etti. Burada konuşan Dinçer, piyasaların daraldığını ve esnaf ile girişimcilerin can suyuna ihtiyaç duyduğunu belirterek, KOSGEB’in esnaf ve girişimcilere olan desteğini arttırması gerektiğini söyledi. KOSGEB kanalıyla esnafa kullandırılan kredilerin faizlerinin yine aynı kurumca karşılandığını hatırlatan Dinçer, bu anlamda KOSGEB’e kaynak aktarılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Bugün işsizlik fonunda 70 milyar liranın üzerinde para biriktiğinin altını çizen Dinçer, "İşsizlik fonunda biriken para, girişimcilere kullandırılan kredilerin faizlerini ödemek üzere KOSGEB’e kaynak olarak aktarılarak değerlendirilmelidir” diye konuştu.
Dinçer, KOSGEB’in belirli dönemlerde esnaf sanatkarlar ile girişimcilere cazip koşullarda kredi imkanı sunduğunun altını çizerek, bu kredilerden yararlanmak isteyenlerin öncelikle KOSGEB’in veri tabanına kayıt olması gerektiğini, kayıtlı olanların ise bilgilerini mutlak suretle güncellemesi gerektiğini kaydetti.
KOSGEB Mersin Merkez Müdürü Mehmet Yılmaz ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, geçen yıl 8,5 milyon lira hibe destek, 1,5 milyon lira da geri dönüşümlü olmak üzere 3 bin 300 kişiye 10 milyon lira kredi kullandırdıklarını söyledi. Yılmaz, kredilerden yararlanmak isteyenlerin mutlak suretle veri tabanına kayıtlı olması gerektiğini ifade etti.
Dinçer, Mehmet Yılmaz ziyaretinin ardından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Mersin il Koordinatörü Zafer Demir’i ziyaret ederek, hayırlı olması dileğinde bulundu. Teşkilat yapısı hakkında Koordinatör Demir’e bilgi veren Dinçer, kurumun kredilerine uygun olarak çiçekçilik ve süs bitkileri yetiştiriciliği, yaş sebze meyve işlemeciliği, süt ve süt ürünleri işlemeciliği gibi meslek dallarında kurumun kullandırdığı kredilerinden yararlanabileceğini ifade etti.
Koordinatör Zafer Demir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kurum hakkında bilgi verdi. Süt ve süt ürünleri işlemeciliği, yaş sebze meyve işlemeciliği, su ürünleri işlemeciliği, et ve et ürünleri işlemeciliği, süs bitkileri serası, soğuk hava depoları gibi alanlarda inşaat, makina ekipman desteği verdiklerini belirten Demir, yeni kurulan kurumu ve kullandırılan kredileri tanıtma amacında olduklarını ifade ederek, esnaf teşkilatına önümüzdeki günlerde geniş katılımlı brifing verebileceklerini söyledi.
Buraya ekle: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorum (0 gönderildi):

Yorum gönder comment

  • email Arkadaşına gönder
  • print Yazıcı versiyonu
  • Plain text Düz yazı
Etiketler
Bu yazı için etiket bulunmamaktadır.
Bu yazıyı puan ver
0
Bu site Hostiga.com Sunucularında barınmaktadır.